Haziran 29, 2022, 01:40:54 ÖS
Vargonen Cloud Sunucu Vargonen Cloud Sunucu
Motosiklet Kaskı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motosiklet Forum ,Motorcuyuz ,Motosiklet ,Motorsiklet ,Motor ,Motorcu ,Gezi ,Haber ,inceleme ,ikinci el/Motosiklet Kaskı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? => Motosiklet kaskları sürücülerin olmazsa olmaz denilen ekipmanlarından biridir. Motosiklet sürücülerinin güvenliği için büyük öneme

Gönderen Konu: Motosiklet Kaskı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?  (Okunma sayısı 1368 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Full Member
***

       Uye No : 6211
       Cinsiyet: Bay
       İleti: 100
 •        Kan Grubu: 0 Rh+
 •        Motosiklet: honda cbr 600
 •        Nereden: istanbul
 • Motopuan: 1
  Çevrimdışı
  Motosiklet Kaskı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
  « : Ağustos 23, 2016, 05:22:33 ÖS »
  Motosiklet kaskları sürücülerin olmazsa olmaz denilen ekipmanlarından biridir. Motosiklet sürücülerinin güvenliği için büyük öneme sahip olan motosiklet kaskı, her zaman kullanılması gereken bir ekipmandır. Motosiklet kaskı sürücüleri, olası kaza durumlarında baş bölgesine alınabilecek yararlanmalara ve kaza haricinde de çevresel ve havasal faktörlere karşı korumaktadır. Bu kadar büyük önem taşıyan bir motosiklet aksesuarını satın alırken, elbette belli başlı faktörleri de göz önünde bulundurmak gerekir. Şimdi kısaca motosiklet kaskı seçerken aklımızda bulunması gereken faktörlere bir göz atalım.  Motosiklet Kaskının Dış Kabuk Yapısına Dikkat Edin

  Her motosiklet kaskı aynı malzeme içeriğinden üretilmemektedir. Doğal olarak her kask aynı kalitede ve güvenlik seviyesinde değildir. Ancak kasklarının dış kısımları gelenlikle sert ve dayanıklı yüzey malzemeden yapılmalıdır. Bundan dolayı da motosiklet kasklarının dış kabuk yapılarında genel olarak polikarbonat ya da fiberglas malzeme kullanılmaktadır. Bazı motosiklet kask üreticileri de farklı maddeleri bu maddeler ile karıştırarak kullanmaktadır. Fiberglas maddeden üretilen motosiklet kasklarının dış kabuk yapıları daha sert olmakla beraber, daha şiddetli darbelere karşı daha dayanıklıdır. Ayrıca uzun süre kullanılabilmektedir. Polikarbonat maddeden üretilen motosiklet kaskları ise diğer kasklara göre daha hafiftir. Motosiklet kaskının dış kabuğunda dikakt etmeniz gereken bir diğer nokta ise tek parçadan oluşmasıdır. Zaten genel itibariyle kaskların dış kabukları tek parçadan üretilmektedir ve olması gerekende budur. Çünkü tek parça yapı darbelere karşı daha dayanıklıdır.

  Motosiklet Kaskının İç Yapısına Dikkat Edin

  Tercih edeceğiniz motosiklet kaskının iç pedleri iyi derecede nefes alabilme özelliğine sahip olmalıdır. Böylelikle kask kafanızı terletmez ve daha rahat bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca hijyen açısından da kask iç pedlerin çıkarılabilir ve yıkanabilir olması önemlidir. Bu yüzden çıkarılabilir, yıkanabilir anti bakteriyel iç astarlı motosiklet kaskları daha doğru bir seçim olacaktır. Ayrıca kaskın iç kısmında kullanılan malzeme yapıları da şiddeti emebilen ve darbeleri azaltabilen yapıda olmalıdır.

  Motosiklet Kaskının Rahatlığı Önemlidir

  Motosiklet kasklarının güvenliğinin iyi olması kadar rahat olması da önemli bir durumdur. Çünkü uzun yıllar boyunca ve her sürüş esnasında kafanıza takacağınız kaskın sizi rahat ettirmesi gerekir. Alacağınız motosiklet kaskı ne kadar güvenilir olursa olsun eğer kafanızdayken rahat edemiyorsanız yine sağlıklı bir sürüş gerçekleştiremezsiniz. Bu yüzden satın alacağınız kaskın her yönüyle kafanızı ve sizi rahat ettirmesine dikkat edin. Kafanıza taktığınızda eğer sizi rahatsız eden bir şey olursa o kaskı almayı tercih etmeyin.

  Motosiklet Kaskının Havalandırma Sistemine İyi Olmalıdır

  Motosiklet kasklarında havalandırma sistemi önemli bir kriterdir. Çünkü havalandırma kanalları iyi olan bir motosiklet kaskı hem baş bölgenizi terletmez, hem hava akımı olur hem de vizörünüzün buğulanmasını engeller. Tabi tercih edeceğiniz motosiklet kaskında hava kanallarının istenildiğinde açılabilen, istenildiğinde kapanabilen yapıda olmasına da dikkat edin. Ayrıca hava giriş kanalları kadar, hava çıkış kanallarının da olması bir motosiklet kaskı için önemli bir faktördür. Belirtmekte fayda var ki her motosiklet kaskının hava giriş ve çıkış kanal sistemi birbirinden farklıdır.

  Kaskın Kilitleme Sistemine Dikkat Edin

  Motosiklet kaskları farklı kilitleme sistemlerine sahiptir. Üretilen kasklar üç farklı kilitleme sistemine sahip olmaktadır. Bunlar: Double D-Ring, Quick Release ve Lever System’dir. Bu kilitleme sistemleri arasında en güvenilir olanın Double D-Ring kilit sistemi olduğu kabul edilmektedir. Kask kilit kayışı iki demir halka içerisinden geçirilmekte ve ayrıca çıt çıt yardımıyla sabitlenmektedir. Bu kaskın kilidinin açılmasını engellemektedir. Ancak en sık kullanılmakta olan ve kullanımı daha kolay olan ise Quick Release kilit sistemine sahip kasklardır. Burada da clipsleri birbiri içerisine geçirerek kask kilitlenmektedir. Lever System kask kilit sistemi ise genel olarak pek güvenli bulunmadığından, kullanımı da pek tercih edilmektedir.

  Kaskın Güneş Vizörünün Olması İyi Olur

  Her motosiklet kaskında dahili olarak bulunmasa da güneş vizörü sürücüler açısından önemlidir. Motosiklet sürüşleriniz sırasında güneş ışığının gözlerinizi rahatsız etmesi, sürüş güvenliğinizi tehlikeye sokabilir. Bunu engellemek için dahili güneş vizörü bulunan motosiklet kaskını tercih etmeniz iyi olacaktır. Günümüz motosiklet kaskları içerisinde çok çeşitli modeller bulunmaktadır. Bazı motosiklet kasklarının dahili güneş vizörleri istenildiğinde açılıp, istenildiğinde kapanabilmektedir.

  Kask Ağırlığına Dikkat Edin

  Motosiklet kaskı alırken çok ağır kask almaktan kaçının. Çünkü ağır kasklar motosiklet kullanımlarında belli bir zaman sonra ağrı yapabilir. Zaten genel ortalamaya bakacak olursak; kapalı kasklar 1400 gr, açık kasklarda 1700 gr ağırlık ortalamasına sahiptir. Ancak her kaskın ağırlığı birbirinden farklıdır. Bunlar sadece ortalama ağırlık durumlarıdır.

  Alacağınız Kaskın Bedeni Size Uygun Olmalıdır

  Kask bedenide önemli bir noktadır. Çünkü tercih edilecek kaskın sürücünün kafasına tam oturması ve rahatsız etmemesi gerekmektedir. Kafa yapınıza büyük gelen ya da küçük gelen bir motosiklet kaskı ile asla sağlıklı bir sürüş gerçekleştiremezseniz. Kafa ölçünüze uygun olacak motosiklet kaskının hangisi olduğunu bilmek için baş bölgenizi mezura yardımı ile ölçebilirsiniz. Kafanızın çevresini mezura yardımıyla en geniş çevreden ölçerseniz ki bu da genelde kaş bölgesinin üstü olmaktadır, kafa bedeninizi bulabilirsiniz. Genel ortalama ölçümlere bakacak olursak; baş çevresi 49-50 cm ise kask bedeni XXXS; baş çevresi 51-52 cm ise kask bedeni XXS; baş çevresi 53-54 cm ise kask bedeni XS; baş çevresi 55-56 cm ise kask bedeni S; baş çevresi 57-58 cm ise kask bedeni M; baş çevresi 59-60 cm ise kask bedeni L; baş çevresi 61-62 cm ise kask bedeni XL; baş çevresi 63-64 cm ise kask bedeni XXL olur. Kaskı kafanıza taktıktan sonra elleriniz ile kenarlardan sabitleyin ve kafanızı kask içerisinde sağa sola döndürün. Eğer kafanız kaskın içerisinde sıkışıyorsa kask dar ya da kafanız kask içerisinde çok rahat bir şekilde hareket ediyorsa kask kafanıza boldur.

  Kask Vizörü İyi Olmalıdır

  Motosiklet kasklarının önemli bir diğer durumu da kask vizörüdür. Alacağınız motosiklet kaskının vizörünün çizilmeye karşı dayanıklı ve sağlam bir malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin. Çünkü zamanla kullanım durumundan dolayı vizörünüzde çizilmeler meydana gelebilir. Bu da görüş açınızda bozulmalara sebep verecektir. Vizör konusunda yararı olacak bir diğer durum ise değiştirilebilir yapıda olmasıdır. Alacağınız kaskın vizörüne ait yedek parçaların olması ve değiştirilebilir olması da bir avantajdır. Çünkü vizörünüze bir zarar geldikten sonra kaskı komple değiştirmek yerine vizörü değiştirmek daha iyi olacaktır. Vizör konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka durumda, buğu yapmama özelliğinin olmasıdır. Bu her motosiklet kaskında bulunan bir özellik değildir. Ama satın alacağınız motosiklet kaskında bu özelliğin olması tabi ki iyi olacaktır. Eğer buğu yapmama özelliği yoksa motosiklet kaskınıza buğu önleyici ek aksesuar satın almanız gerekecektir.

  Satın Alacağınız Kaskın Güvenlik Sertifikalı Olmasına Dikkat Edin

  Motosiklet kasklarının belirli testlerden geçerek onaylanması ve güvenlik sertifikası alması da önemlidir. Çünkü bu o motosiklet kaskının standartlara uygun olduğunu gösterir. Tabi güvenlik sertifikasına sahip olan her motosiklet kaskı aynı güvenlikte ve korumada değildir. Ama en azından kask güvenlik testlerinden başarıyla geçtiğinin göstergesidir. Kask güvenlik testleri ve sertifikaları arasında bilinen dört önemli sertifika vardır. Bunlar; SHARP Testi, SNELL Testi, ECE R22-5 Test Sertifikası ve Dot Testi’dir. Bu dört güvenlik testinin her biri kendi içerisinde farklı test aşamalarına sahiptir.

  Kaynak:  http://www.motoplus.com.tr/yazi/93/Motosiklet-Kaski-Satin-Alirken-Nelere-Dikkat-Edilmelidir-
  Konuyu Paylas.:
    facebook  twitter  google
  Motosiklet Aksesuarları Mağazası

  Seo4Smf Tags: MOTOSİKLET alırken nelere dikkat Kaskı Satın Edilmelidir 
   

  Motorcuyuz | MTRCYZ Forum | MTRCYZ Sozluk | MTRCYZ Tv | MTRCYZ Reklam | Google | Motosiklet | Motosiklet | Motorsiklet | Motor

  Vargonen Cloud Sunucu Advert 468x60