Ağustos 16, 2022, 12:52:33 ÖÖ
Vargonen Cloud Sunucu Vargonen Cloud Sunucu
İyi Bir Motosiklet Kaskı İçin Ne Kadar Bütçe Ayrılmalı

Motosiklet Forum ,Motorcuyuz ,Motosiklet ,Motorsiklet ,Motor ,Motorcu ,Gezi ,Haber ,inceleme ,ikinci el/İyi Bir Motosiklet Kaskı İçin Ne Kadar Bütçe Ayrılmalı => Yeni bir motosiklet kaskı almak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de iyi bir motosiklet kaskına sahip olmak için ne kadar

Gönderen Konu: İyi Bir Motosiklet Kaskı İçin Ne Kadar Bütçe Ayrılmalı  (Okunma sayısı 939 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Full Member
***

       Uye No : 6211
       Cinsiyet: Bay
       İleti: 100
 •        Kan Grubu: 0 Rh+
 •        Motosiklet: honda cbr 600
 •        Nereden: istanbul
 • Motopuan: 1
  Çevrimdışı


  Yeni bir motosiklet kaskı almak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de iyi bir motosiklet kaskına sahip olmak için ne kadar bütçe ayrılması gerektiğidir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda bu sorunuzun cevabını vermeye gayret edeceğiz.

  İyi Motosiklet Kaskı Nedir?

  ‘İyi’nin tanımı her alanda görecelidir. Kask seçimlerinde kişiden kişiye değişebilecek ‘İyi’ olma kriterlerini sıralamadan evvel, iyi bir motosiklet kaskının genel-geçer bir tanımını yapmakta fayda var. Öncelikle motosiklet kasklarının en önemli fonksiyonunun ve dikkat edilmesi gereken özelliklerinin başında sağladığı güvenlik derecesi olduğunu hatırlatalım. Peki hangi kaskın ne kadar güvenli olduğunu nereden bileceğiz? Motosiklet kasklarının uluslararası geçerliliği olan güvenlik testlerinden geçip geçmediği bu konuda bize bilgi vermektedir. Söz konusu bu bilgi kaskların genelde etiket kısmında verilir. Öte yandan motosiklet kasklarının güvenliğinde uluslararası geçerliliği güvenlik sertifikaları arasında DOT, ECE, SHARP, AUS ve SNELL yer almaktadır. MotoPlus bünyesinde satılan kask markalarına ait ürünler hem güvenlik sertifikalarından en az bir tanesine sahiptir. Motoplus olarak bizler BELL, CABERG, ASTONE, VENOM ve UFO gibi güvenilir motosiklet kasklarının satışını yapıyoruz.

  Motosiklet Kaskı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  Motosiklet kaskları motorseverlerin olmazsa olmazlarının başında geliyor. Nitekim kasklar motosiklet kullanan sürücüler için hayati önem taşıyor. Bundan dolayı sürücüler motosiklet kaskı seçerken ince eleyip sık dokuyorlar. İyi bir motosiklet kaskı seçimi için ne kadar bütçe ayırmak gerektiği sorusuna cevap bulmadan önce, kask alırken hangi kriterlere bakılması gerektiğini bilmenin ya da en azından hatırlamanın faydası olacağını düşünüyoruz. Nitekim bu kriterler doğrultusunda hangi kaskın fiyat-fayda dengesi açısından sizin için en uygunu olduğunu tespit etmek daha kolay olacaktır. Çünkü ‘İyi’nin algısı görecelidir.

  Motosiklet kaskı satın alma sürecinde birçok kriter göz önünde bulundurularak tercih yapılmalıdır. Bunları sizler için maddeler halinde sunuyoruz:

  •   Kaskın dışarısı ile hava transferi yapıp yapmadığının sizin için önem derecesi de kask seçimini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.
  •   Özellikle uzun mesafeli motosiklet kullananlar havalandırma açısından iyi bir kask tercihi yapmalıdır. Uzun mesafeli motosiklet kullanıcısıysanız full-face (kapalı) kask türleri sizin için uygun olabilir.
  •   
  •   Kafa ölçüsü kuşkusuz en önemli kriterler arasında yer almaktadır. Kafa yapınıza en uygun ölçülerdeki kaskı seçmek sürüş keyfinizi ve rahatlığınızı arttıracaktır. Motosiklet kasklarının arkasında ölçüleri ile ilgili detayları bulabilirsiniz.
  •   Kaskın diğer kasklara göre daha hafif olmasına da özen göstermelisiniz. Özellikle uzun yol motosiklet sürücüsüyseniz, daha hafif motosiklet kasklarını tercih etmenizde fayda olabilir. Nitekim ağır olanlar bir süre sonra sürücüyü rahatsız etmeye ve sürücünün başında ağırlık yapmaya başlayabilmektedir.
  •   Kaskı kullanım amacınız da seçiminizi etkiler. Örneğin hız motosikleti kullanıcısıysanız güvenliğiniz açısından çenesi açık kasklar önerilmemektedir. Bu tarz motosikletler için genellikle full-face ya da modüler kask tipleri tercihlerde ön plana çıkmaktadır.
  •   Kaskın ayarlanabilme özelliği sürüş esnasındaki rahatlığınızı etkileyebilir. Kasklarda yer alan kayış sistemlerinin bu açıdan kullanılabilir olmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde her defasında ayar yapmak durumunda kalabilirsiniz.
  •   Seçilecek motosiklet kaskındaki camın kalitesi motosiklet sürücülerinin hem rahatı hem de güvenliği için önem arz etmektedir. Nitekim kalitesiz cama sahip bir kask ile sürüş esnasında yüzünüze daha fazla rüzgar, yağmur vb. vurabilir ve hem rahatınız hem de sürüş güvenliğiniz azalabilir. Öte yandan kalitesiz kask camları zamanla görüş mesafesinin azalmasına ve hatta cisim çarpması halinde camın kolayca kırılabilmesine sebebiyet verebilir. (Bu konuda da güvenlik sertifikalarına dikkat edebilirsiniz.)
  •   Satın almayı planladığınız motosiklet kaskının güvenlik belgesini mutlaka kontrol etmelisiniz. Her kaskın güvenlik belgesi olmakla birlikte söz konusu belgelerin en önemli noktası Avrupa standartlarına uygunluk durumudur. Nitekim Avrupa standartlarına uygun kasklar firma sahipleri tarafından defalarca test edilmiştir.

  Bu maddeler daha da çoğaltılabilir. Bu ve benzeri kriterler doğrultusunda fiyat-fayda dengesi açısından en uygun kask seçimi güvenlik sertifikaları göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

  Önerilen kasklara ait ortalama fiyat aralıklarına bakacak olursak:

  •   Bell Kapalı Kask Fiyat Aralığı : 119$ - 1.750$
  •   Caberg Kapalı Kask Fiyat Aralığı: £150 - £310
  •   Astone Kapalı Kask Fiyat Aralığı: £139 - £330
  •   Venom Kapalı Kask Fiyat Aralığı: 475TL
  •   Caberg Açık Kask Fiyat Aralığı: £200 - £350
  •   Caberg Çene Açılır Kask Fiyat Aralığı: £185 - £299

  Motosiklet Çeşidine Göre Kask Tercihleri Nasıl Yapılmalıdır?

  Motosiklet kaskı satın alırken dikkat edilmesi noktalardan bir tanesi olan motosiklet türü ile ilgili detayları ayrı bir başlık altında sizler için incelemek istedik. Motosiklet türüne göre hangi kask tipi seçilmeli? Sorunun cevabını sizler için maddeler halinde hazırladık:

  •   Yarış tipi motosiklet türleri için full-face kask tipleri en çok tercih edilenler arasında yer alır. Ses yalıtımı konusunda en iyi olan bu kask türleri, şehir içinde ve sıcak havalarda önerilmemektedir.
  •   Scooter tarzı motosikletler için en çok tercih edilen kask türlerinden bir tanesi open face kasklardır. Bu kaskların ön tarafı tamamen açıktır ve yalnızca kafa kısmını korur. Ön tarafta ise vizör ile yüz kısmi olarak ya da tamamen kapatılabilir. Şehir içi ve yavaş kullanımlara uygun bir kask türü olarak dikkat çekmektedir.
  •   Cruiser motosiklet türlerinde yarı tas türü,nazi kasklar ön plana çıkmaktadır. Koruma açısından işlevselliği tartışmalı olan bu kask türü, özellikle şık görünümü ile motosikletseverleri cezbetmektedir. Motosikletinizde geniş ön cam olmadan bu kaskın tercih edilmesi tavsiye edilmez.
  •   Flip-up kask olarak adlandırılan ve çene kısmı mekanizma ile açılabilen kask türlerini ise motosikletli polislerde sık sık görürüz. Hız seven motosiklet kullanıcıları için full-face kask tipleri önerilebilir. Sıcak aylarda ve düşük hızlı motosiklet kullanımlarında çene kısmı açılarak hava girmesi sağlanabilir.

  Motosiklet Kasklarının Dış Kabuk Yapısının Önemi

  Motosiklet kaskı seçimlerinde en önemli noktalardan bir tanesi de motor kasklarının dış kabuk yapılarıdır. Motosiklet kaskının yapımında kullanılan malzeme türü önemli olduğundan, bu konuyu ayrı bir başlık altında incelemek istedik. Hangi motosiklete ne tür kask tercih edilmeli konusundan tür olarak bahsetmiştik. Bu sınıflandırmayı etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi de kaskların dış kabuk yapısında kullanılan malzemedir. Nitekim her motosiklet kaskı aynı tür maddeden üretilmemektedir.

  •   Fiberglass kask, fiberglass maddeden üretilen kaskların dış kabuk yapıları epey sert olur. Daha sert darbelere diğer malzemelere kıyasla daha dayanıklı olduğundan, hız tutkunları tarafından fiberglas malzemeden üretilen kasklar tercih edilebilir.
  •   Polikarbon kask, polikarbon maddeden üretimi yapılan kasklar ise daha çok hafifliği ve rahatlığı ile ön plana çıkmaktadır. Scooter tarzı motosiklet türleri kullananlar için bu maddeden üretilen kask türleri uygun olabilir.
  •   Kompozit kask, kompozit yapıdaki kask türleri birkaç katmandan meydana gelir. Bu katmanlarda kullanılan malzeme diğer kask türlerinden alınan malzemelerdir. Bu açıdan kask türleri arasında fiber kasklarla birlikte en güvenli kask türlerinden bir tanesi olduğu söylenebilir.

  Kasklarda kullanılan madde tipi ile ilgili bir diğer önemli husus ise motosiklet kasklarının tek bir maddeden üretilmesi gerektiğidir. Tek bir maddeden üretilen kasklar, birden fazla maddenin karıştırılmasıyla üretilen kasklara kıyasla daha dayanıklıdır.

  Farklı markalarda onlarca çeşit kaskı ve motosiklet aksesuarlarını uygun fiyat ile MotoPlus’ta bulabileceğinizi hatırlatmak ister, keyifli ve güvenli sürüşler dileriz.

  Kaynak: https://www.motoplus.com.tr/yazi/151/Iyi-Bir-Motosiklet-Kaski-Icin-Ne-Kadar-Butce-Ayrilmali
  « Son Düzenleme: Kasım 18, 2018, 12:59:40 ÖS Gönderen: MotoPlus1 »
  Konuyu Paylas.:
    facebook  twitter  google
  Motosiklet Aksesuarları Mağazası

  Seo4Smf Tags: için bütçe Kaskı İyi Kadar Ayrılmalı 
   

  Motorcuyuz | MTRCYZ Forum | MTRCYZ Sozluk | MTRCYZ Tv | MTRCYZ Reklam | Google | Motosiklet | Motosiklet | Motorsiklet | Motor

  Vargonen Cloud Sunucu Advert 468x60