Eylül 28, 2022, 06:29:48 ÖÖ
Vargonen Cloud Sunucu Vargonen Cloud Sunucu
Ankara Tunus Caddesi bar Rehberi

Motosiklet Forum ,Motorcuyuz ,Motosiklet ,Motorsiklet ,Motor ,Motorcu ,Gezi ,Haber ,inceleme ,ikinci el/Ankara Tunus Caddesi bar Rehberi => Tunus Caddesi Bar Rehberi Tunus Caddesi, Ankara Gece hayatının önemli noktalarından Tunalı Hilmi Caddesi ve Bestekar Sokağın alt paralelinde

Gönderen Konu: Ankara Tunus Caddesi bar Rehberi  (Okunma sayısı 4352 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Administrator
0-100 cc
*****

       Uye No : 1
       Cinsiyet: Bay
       İleti: 34
 •        Kan Grubu: Brh+
 •        Nereden: Ankara
 • Motopuan: 4
  Çevrimdışı
  Ankara Tunus Caddesi bar Rehberi
  « : Kasım 16, 2012, 10:18:00 ÖS »
  Tunus Caddesi Bar Rehberi
  Tunus Caddesi, Ankara Gece hayatının önemli noktalarından Tunalı Hilmi Caddesi ve Bestekar Sokağın alt paralelinde yer alan ve son zamanlarda açılan yeni ve güzel mekanlarıyla üzerindeki ilgi artan bir yer. Özellikle barındırdığı mekanlar dışında, üniversite servis duraklarına, pek çok iş yerine ev sahipliği yapması, bu sokağın popülaritesini arttırıyor. Bu caddenin, Bestekar Sokak veya Tunalı Hilmi Caddesi gibi bir karakteri olduğu söylemek zor. Fakat yine de Tunus caddesi günün her saatinde canlı. Tunalı Hilmi Caddesinden farklı olarak, insanların üzerinde yürüyüş yapmaktan, gezmekten eğlenecekleri bir yer değil, fakat mekanları göz dolduruyor. Tabi ki Tunus Caddesi, Tunalıdan ayrı bir yer olarak düşünülemez fakat mekanların çokluğu nedeniyle bu yazıda sadece Tunus Caddesinde bulunan barlara bir göz atacağız.

  Not: Listede bir sıralama söz konusu değildir.

  1) James Cook - Zodiac Pub:

  James Cook iç dekorasyonuyla göz dolduruyor.
  James Cook ile Zodiac Pub aynı işletmecilerin eseri. İki işletmenin yan yana açılmış olması ilginç bir politika aslında. Zodiac Pub ile James Cook farklı kitlelere hitap ederek belki de bu ilginç politikayı başarıya taşımayı amaçlamış. Zodiac Pub daha çok gençlere hitap ederken bir yerken, James Cook'un daha orta-yaş ve elit bir kesime hitap ettiğini söylemek yanlış olmaz. Zaten mekanların iç-dış dekorasyonları da bunu kanıtlar nitelikte. Zodiac'a karanlık, siyah tonlar hakim. James Cook ise daha aydınlık bir dekorasyon seçmiş. Her iki mekanda da çalınan müzikler, yine iki mekanı da farklı kitlelere hitap ettiğini kanıtlar nitelikte. İki mekanın, aynı işletmecilere sahip olması dışında bir başka ortak özelliği de, mekanlara konseptlerin hakim olması. Mekanların ismi özenle seçilmiş. İsimler mekanların dekorasyonuna da yansıtarak aslında her iki mekanın da başarısını ortaya koyuyor. James Cook ismini İngiliz bir denizci ve kaşiften alırken mekana, denizcilikle ilgili dekoratif öğeler hakim. Ayrıca belirtmek gerekiyor, James Cook'un müşteri profilini oluşturanların büyük kesimi yabancı ve büyük olasılık büyük elçilik çalışanları. Bu yüzden, yelkencilikten tenise, badmintondan bowlinge, pek çok spora ait canlı yayın bulmak mümkün.

  Zodiac ismi ise Yunancadan gelmekte. James Cook'un tersine Zodiac'ta yüksek sesli müzik hakim ve genelde müşteriler oturmak yerine bistrolarda durmayı tercih ediyorlar. Her iki mekanın da fiyatları ortalamanın biraz üzerinde, yemekleri ise standart. Örneğin James Cook'ta yapılan hamburger, hazır hamburger köftesinden yapılıyor ki, bu böyle bir mekan için şaşırtıcı derecede üzücü. Her iki mekanın da çalışanları oldukça iyi niyetli, servis hızlı. Yüksek müzik, kalabalık seviyorsanız Zodiac'ı, arkadaşlarınızla oturup yemek yerken içmek, güzel bir ortamda sohbet etmek istiyorsanız ise James Cook'u seçmek sizin için doğru tercih olacaktır. Bu arada belirtmeden geçilmemeli, Zodiac Pub neredeyse her haftasonu en az bir Behzat Ç. oyuncusuna ev sahipliği yapıyor.

  2) IF Performance Hall:

  IF Performance Hall
  Herhalde ünü şehir dışına da çıkmış ender Ankara mekanlarından. Bir bar değil, adından da anlaşılacağı üzere gösterilerin yapıldığı, konserlerin verildiği bir yer IF. Fakat aklınızda büyük, ferah, geniş bir yer varsa şimdiden bu düşünceyi silin. IF Performance Hall muhtemelen eskiden müştemilat-depo olarak kullanılan bir alanın yeniden yapılandırılması ve dekore edilmesiyle ortaya çıkarılmış bir proje. Konserler ve etkinlikler olduğu zaman içerisinin doluluğu bunaltıcı olabiliyor. Bu mekanın en büyük handikapı. Fakat mekana karakter katan bir özellik de bu. Bu bunaltıcı ortamdan sıkılanlar, IF'ın bahçesinde soluklanma şansı bulabiliyor. Bahçe dediysek, bol yeşillikli bir alan düşünmeyin.

  Mekan her hafta konserlere ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Konserler, stand-uplar, partiler ve uzun zamandır yapılmayan tiyatro etkinlikleri. Özellikle her hafta en az 3-4 konsere rastlamak mümkün. Sadece amatör gruplar değil, ülke çapında bilinen sanatçılar da IF'ın daimi ziyaretçileri arasında. Örneğin 2 ayda bir Cem Adrian ya da Bülent Ortaçgil konserine rastlamak mümkün. İçki fiyatları standartın üzerinde, giriş ise her zaman ücretli. Giriş ücreti o günkü etkinliğe bağlı olarak değişiyor fakat giriş ücreti 1 içkiyi kapsıyor. İçeride veya başka mekanlarda, IF'e ücretsiz girilmesini sağlayan küçük kartların dağıtımı ise her zaman yapılıyor. Özellikle IF uyguladığı katı 'Dam' politikası nedeniyle eleştiriliyor. Öyle ki içeriden bir arkadaşınız gelse bile sizi kapıda bırakma ihtimali oluyor görevlilerin.

  Son bir not, IF Performance Hall işletmecileri sosyal medyayı çok iyi kullanıyor. Etkinliklerini Facebook, Twitter gibi mecralardan duyururken twitter üzerinden yaptığı kampanyalarla takipçilere davetiye hediye ediyor. Ayrıca yapılacak foursquare check-in'lerinde, kişiye indirim vaad ediyorlar. Bunlar çok olumlu özellikler gerçekten.

  3) Under Roof:

  Under Roof
  Under Roof, Tunus Caddesini kesen Kennedy Caddesinin sonunda yer alıyor. Heme yanında fenomen mekanlar Sakal ve Sekanstan çok sonra açılan bu mekan etrafındaki mekanlara göre çok daha geç saatlere kadar açık kalmasıyla, ucuz fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Aslında konsept olarak diğer türevi mekanların çok daha gerisinde olan Under Roof, saat 12 gibi kapanan komşuları Sakal ve Sekans Pubların aksine gece 03.00'e kadar açık. Yukarıda da bahsettiğim gibi fiyatlar, Tunalı standartlarına göre oldukça uygun. Ayrıca sürekli önünüze patlamış mısır ikramı gelmesi de hoş bir özellik olmuş mekan adına. Çalışanlar da oldukça iyi niyetli ve güler yüzlü. Mekanda yemek satılmasına rağmen, mekan önündeki kokoreççiden kokoreç alıp mekana getirmenize kimse ses çıkarmıyor. Hatta o kadar ki dışarıdan içki alıp getirseniz bile bir şey demiyorlar. Tabi bu çok kötü niyetli bir durum değilse ve mekanın iyi niyetini sömürmüyorsa.

  Mekanla ilgili son bir not. Isıtıcılarıyla kışın, dışarıda oturmak isteyenlerin üşümeyecekleri ender yerlerden birsi. Malum, sigara yasakları nedeniyle tiryakiler yaz- kış mekanların dışında oturmak zorunda kalıyorlar, kışın yeterince iyi olmayan ısıtma sistemleri nedeniyle pek de keyifli vakit geçiremiyorlar. Fakat Under Roof bu konuda çok iyi! Hava ne kadar soğuk olursa olsun üşümüyorsunuz.

  4) Sakal - Sekans:

  Sekans'tan bir görünüm.
  Yan yana bulunan bu mekanlar, herhalde haftanın her günü Tunalı'da en çok doluluk oranına sahip yerler oluyordur. Mekanın insanlara hitabından çok mekanların kemikleşmiş ve sadık müşterileri bu kalabalığın birincil nedeni oluyor. Mekanlar çok güzel, özellikle alt kata inilerek çıkılan bahçeler Tunalı gibi taş binaların esir aldığı bir alanda size mola verdirtiyor, hava alabiliyorsunuz. Fiyatlar Tunalı standartlarına göre ucuz, özellikle Sekans'ın yemekleri çok başarılı. Hizmet ise biraz sıkıntılı. Sanki mekanların yerellerine yani sürekli müşterilerine daha iyi hizmet verilirken, oraya ilk kez gelenlere daha yavan bir hizmet sunuluyor. Ayrıca belirtmek gerekir ki her iki mekanda da yer bulmak oldukça zor.

  Ama herhalde saat 00.00 gibi kapanan bu mekanların en önemli özelliği, mekanların önündeki artık gelenekselleşen 'içme'ler. Kennedy caddesinden geçerseniz bu kalabalığı göreceksiniz. Rahat bir şekilde, bütün bir mekanı kaplayabilecek sayıda insan, hem mekanlar açıkken hem de kapalıyken, Sakal ve Sekansın önünde, benzinlikten aldıkları içkilerini yudumluyorlar, tanıdıkları tanımadıkları insanla harika bir sohbet ortamı oluşturuyorlar. Özellikle yaz sıcağında, bir yere tıkılmak istemeyenlerin başında geliyor, Sakal-Sekans önü içmece. Ayrıca yine belirtmek gerekir ki, Sakal da Behzat Ç. oyuncularının uğrak mekanlarından birisi.

  5) Retrox Pub:

  Retrox Logo
  Retrox, 'Tribal' isimli barın kapanmasından sonra onun yerine açılan, diğer mekanlara nazaran daha yeni bir bar. 'Tribal' ülkemizde az sayıda bulunan gay-lezbiyen barlardan birisiydi. İnsanların, eşcinselliğe bakış açısı malum olduğundan, Retrox'un müşteri kazanması uzun bir süre aldı. Muhtemelen, Tribal'in devamı olarak gördükleri Retrox'a gitmek istemedi insanlar. Retrox'un hikayesi önemli değil. Bu konular tamamen, bambaşka bir yazının konusu olur. Sadece kısa bir bilgi için yazdım.

  Mekana gelecek olursak, güzel bir konsept oluşturmuş Retrox'u kuranlar. İç tasarım harikulade. İsminde de anlaşılacağı üzere, 'Retro' motifler, dekorasyonlar hakim. İki katlı Retrox'un alt katı, daha gece klübü tarzı bir yerken, alt katın bahçesi ve üst kat güzel bir bar olarak düşünülmüş. Retrox'un en önemli özelliği, uygun fiyata çok güzel yemekler sunması. Yani burası sadece içilecek bir yerden öte, güzel yemek yiyebileceğiniz, dahası çok uygun fiyatlara yemek yiyebileceğiniz bir yer. Ayrıca Under Roof benzeri, sürekli devam eden Patlamış Mısır ikramı var. Alkol fiyatları da oldukça uygun, herhalde Ankara'da şişe şarabın Leman Kültürden sonra en ucuza satıldığı yer Retrox. Çalışanlar son derece iyi niyetli davranıyorlar. Bir de son zamanlarda, mekanın dışarısına konulan bistroların dahi dolmasıyla, acaba yeni bir Sakal-Sekans önü içmece mekanı geliyor mu diye düşünmeden edilemiyor.

  6) London Pub:

  London Pub iç dekorasyonuyla göz dolduruyor
  Bestekar Sokakta bulunan Corvusun işletmecileri tarafından kurulan bir mekan London Pub. Biraz, Zodiac Pub - James Cook ilişkisi gibi. Corvus daha çok genç kesime hitap eden, yüksek müzik çalan bir yerken, London Pub daha oturaklı, daha elit bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. Mekanın konsepti kusursuz. Duvardaki resimlerden, kasaya, hesabı ödediğiniz İki Katlı İngiliz Otobüsü figüründen duvardaki saksafonlara, her yerden Londra esintileri sunmuş mekan size. Bu konuda diğer mekanlara nazaran çok daha başarılı.

  Çalışanları belki de diğer bütün mekanlardaki çalışanlara göre çok daha iyiler, çok daha yardımcı oluyorlar. Zaten sürekli gidiyorsanız, göz aşinalığını yakaladıktan sonra size müşteri gözüyle bakmıyorlar. Yemekleri en az Retrox Pub'ın yemekleri kadar güzel fakat çeşit sayısı ne yazık ki az. Yemek fiyatları ve içki fiyatları gayet makul olmasına karşın, az çeşit olması biraz can sıkıyor. Diğer mekanların aksine, Patlamış Mısır değil Kaju soslu fıstık ikram ediliyor. Bu da mekana artı katan güzel bir yön.
  7) Laterna:

  Laterna
  Baştan belirtmek gerekiyor. Laterna bir bar değil. Bar rehberi dedik fakat Tunus caddesindeki mekanları tanıtırken sırf Bar değil diye Laterna'yı bu listeye almamak olmaz. Laterna ismi müzik çalan Yunanlılara ait bir aletten geliyor. İsminin de çağrıştıracağı üzere Laterna, rakılı-mezeli bir Yunan Lokantası. Mezeler, ara sıcaklar, ana yemekler muhteşem. Rakı fiyatları muadili yerlere göre oldukça uygun. Ayrıca Ankara'da Ouzo satılan ender yerlerden birisi. Mezeler'in fiyat-performans dengesi çok yerinde.

  Her gün canlı müzik çalınan Laterna'da Yunan müzikleri haricinde, Türk ezgilerine de yer veriliyor. Açık havada rakı keyfi için birebir. Fakat, rakı sevmiyorsanız, şarap-bira içme niyetiniz varsa buraya gitmemeniz daha mantıklı olacaktır. Kadeh şaraplar başarısız. Çalışanlar son derece ilgili. Ayrıca mekana oturmayacaksanız bile mezeleri paket yaptırabiliyorsunuz. Yani evinize misafir çağıracaksanız örneğin, buradan mezeleri paket yaptırabilirsiniz ki bu çok güzel bir özellik! Sizinle de en az oturan müşterileri kadar ilgileniyorlar, iyi davranıyorlar. Mekanın tek eksiği diyebileceğim nokta, fiks menüsünde sınırsız alkol seçeneğinin olmaması. Fakat içerdikleriyle de fiks menü oldukça uygun bir fiyata denk geliyor. Gitmişken kalamar yemeden gelmeyin, Kalamarı ve yanındaki tartar sosu bir harika.

  Damağına çok güvendiğim bloğunu da severek takip ettiğim Oburcan'ın Laterna incelemesine ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  8) Tint Cafe Bistro:

  Tint Cafe Bistro
  Tint Cafe Bistro, IF Performance Hall'ın işletmecileri tarafından işletilen bir yer. Tam Bar kavramını karşılamıyor fakat hem alkol hem nargile satışı yapılan ender mekanlardan. Konsept ilginç. Zira dışarıdan salaş bir görüntüsü var, iç dekorasyon ve dış bahçe güzel görünümlü fakat arka bahçe çok yavan. Bahçeleri oldukça ferah, maç günleri maç yayını yapılması sebebiyle de pek çok kişi burayı tercih ediliyor. Yemekleri ise oldukça güzel, fakat alkol menüsü çok geniş değil. Bunun yanında alkolsüz içecek menüsü oldukça fazla seçenek sunuyor müşterilere. Tatlıları da en az yemekleri kadar başarılı. Wafflelları Ankaradaki en başarılı Wafflellardan. Yemek, alkol ve nargile fiyatları ise uygun. Ayrıca kişinin foursquare'de yapacağı 10. Tint Cafe Bistro check-ininde, If Performance Hall'de yapılacak olan etkinliklere davetiye kazanma şansı yakalayabiliyorsunuz.  Bunun yanı sıra her bir check-in size %10 indirim sağlıyor. Hem IF Performance Hall hem Tint Cafe Bistro işletmecileri sosyal medyayı kullanmayı çok iyi biliyor.

  Mekanın en büyük handikapı erken kapınış saati, yemekten sonra monotonlaşan bir yapısı olması. Çalışanların tutumları iyi. Hatta çok iyi. En ilginç özelliği ise kendi yapımları olan ve tadı oldukça güzel olan şaraplarını çok ucuz fiyatlara satıyor olmaları.

  9) GAGA Manjero:

  GAGA Manjero'nun harika logosu.
  Etrafında bulunan bütün yerlere örnek olabilecek bir mekan. Tunalının en yenisi ve bence en güzeli. Modern Sabahlar ekibince açılan GAGA Manjero her anlamıyla 4 4'lük bir yer. Bir kere harika bir konseptleri var. İç tasarım harikulade. Bahçe'deki masaların sayısı fazla değil. Her seferinde sıra bekleyen insanlar olmasına rağmen, insanları tıkış tıkış oturtmaktansa, ferah oturmalarını tercih ediyor mekan sahipleri. Bu bağlamda butik bir bar bile diyebiliriz.

  Yemekleri çok çeşitli, leziz. Alkol çeşitliliği de bir o kadar şaşırtıcı. Çok sayıda kokteyl, çok sayıda güzel ve farklı yemek. Olaya 'mizahı' yüksek insanların elinin değdiği menülerden belli. Standart isimli hiç bir şey yok. Her şey mizahi! Mekanın bazı olumsuz özellikleri var. Öncelikle fiyatlar çok yüksek. Gerçekten çevresindeki yerlere göre oldukça yüksek. Sonra, butik dedik ya, koskoca yerde 2 tane tuvalet var sadece. Bu bir sıkıntı. Yakın zamana kadar fıçı bira satmamaları da insanların yakındıkları konuların başında geliyordu. Patlamış mısır yerine ise cips ikramının gelmesi ise güzel.

  Fakat her şeye değecek bir mekan. Tasarımı, çalan müzikler, yan masada her an karşınıza çıkabilecek Ege Kayacan, Fahir Öğünç ya da Oktay Demirci olması. Garsonlar son derece iyi! Sadece işlerini yapmıyorlar, müşterilerle de çok yakından ilgileniyorlar. GAGa Manjero henüz çok yeni fakat çok doğru yolda ilerliyorlar. Son olarak, Guiness satan ender yerlerden.

  10) Newcastle No: 4

  Newcastle No:4
  Newcastle Ankara'da bulunan elit bar-publardan birisi. Yakın zamana kadar Tunus Caddesinde ve Çevre Sokakta hizmet veriyordu. Daha sonra Tepe Prime'a bir şube daha açtılar. Newcastle No: 4'ü bu şubenin açılışının öncesinde ve sonrasında 2 farklı şekilde incelemek gerekiyor. Tepe Prime şubesi açılmadan önce 4 4'lük bir yerken, şu an Tepe Prime şubesinin çok gerisinde kalmış durumda Tunus Caddesindeki Newcastle.

  Yemekler çok iyi, İçki çeşitliliği çok fazla. Hem bahçe hem iç mekan kapasitesi çok iyi. Fakat dekorasyon, tasarım gibi konularda Tepe Prime şubesinin oldukça gerisinde. Ayrıca hizmet çok kötü, garsonlar ilgisiz, müşterilerin isteklerini ikincil plana atıyorlar. Yine de fıçı Carlsberg ve Guiness satarak, güzel yemekler sunarak seçkin bir kitleleri var. En önemli dez avantajı ise yüksek fiyatları. Bunu kırmak için düzenledikleri konseptli Happy Hour'lu günleri ise kaçırmamak gerekiyor.


  Alıntıdır.
  Konuyu Paylas.:
    facebook  twitter  google

  Seo4Smf Tags: Ankara Rehberi Tunus Caddesi 
   

  Motorcuyuz | MTRCYZ Forum | MTRCYZ Sozluk | MTRCYZ Tv | MTRCYZ Reklam | Google | Motosiklet | Motosiklet | Motorsiklet | Motor

  Vargonen Cloud Sunucu Advert 468x60