Nisan 15, 2021, 08:11:23 ÖS
Vargonen Cloud Sunucu Vargonen Cloud Sunucu
Motosiklet Kullanmaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Motosiklet Forum ,Motorcuyuz ,Motosiklet ,Motorsiklet ,Motor ,Motorcu ,Gezi ,Haber ,inceleme ,ikinci el/Motosiklet Kullanmaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler => Yeni motosiklet kullanmaya başlayacakların en çok sordukları soru “ne yapmalıyım?” sorusudur. Motosiklet alıp, motosiklet kullanmaya karar

Gönderen Konu: Motosiklet Kullanmaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler  (Okunma sayısı 1844 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Full Member
***

       Uye No : 6211
       Cinsiyet: Bay
       İleti: 100
 •        Kan Grubu: 0 Rh+
 •        Motosiklet: honda cbr 600
 •        Nereden: istanbul
 • Motopuan: 1
  Çevrimdışı
  Motosiklet Kullanmaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler
  « : Ağustos 01, 2016, 01:52:29 ÖS »
  Yeni motosiklet kullanmaya başlayacakların en çok sordukları soru “ne yapmalıyım?” sorusudur. Motosiklet alıp, motosiklet kullanmaya karar verildikten sonra “Ne yapmalı? Nereden başlanmalı?” sorularına verilecek bazı önemli cevaplar ve tavsiyeler bulunmaktadır. Motosiklete yeni başlayacak kişilerin öncelikle, güvenlik aksesuarları, motosiklet eğitimi ve diğer giderler için harcayacakları bütçeyi ayarlamaları gerekmektedir. Şimdi motosiklete yeni başlayacaklar için motosiklet almadan önce ve aldıktan sonra dikkat edilmesi gereken tavsiyeleri genel itibariyle aktarmaya çalışalım.  Öncelikli olarak ilk etapta karar verilmesi gereken nokta; hangi tarzda, ne tip bir motosiklet alınacağıdır. Çünkü bu durumun iki farklı faktörü vardır. Bunlardan ilki; 1 Ocak 2016 yılı itibariyle yürürlüğe giren yeni ehliyet sınıflarıdır. Yeni yasa ile beraber motosiklet kategorisinde yer alan araçlar motor hacimlerine ve güçlerine göre belirli kategorilere ayrılarak, ehliyet durumları da sınıflandırılmıştır. Yasadan itibaren belirlenen motosiklet ehliyet sınıfları şunlardır: M sınıfı sürücü belgeleri; motorlu bisiklet yani moped kullanacaklara verilmektedir. Alım yaşı 16’dır. A1 sınıfı sürücü belgesi; motor gücü 125 cc’yi geçmeyen motosikletlerin kullanılması iznine tabidir. Alım yaşı 16’dır. A2 sınıfı sürücü belgesi; motor gücü 600 cc’yi geçmeyen motosikletlerin kullanılması iznine tabidir. Alım yaşı 18’dir. A sınıfı sürücü belgesi; 600 cc ve üzeri motor gücüne sahip motosikletlerin kullanım iznine tabidir. Bu sürücü belgesinin alım yaşı ise 21’dir. Ayrıca A sınıfı belgeyi alabilmek için 2 yıllık A2 belgesi tecrübesine sahip olunması gerekmektedir. Motosiklete başlayacakların bu faktörleri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Alınacak motosiklet konusunda göz önünde bulundurulması gereken bir diğer durumda; motosiklet kullanımına yatkınlıktır. Yani herkes her tip motosikleti kullanamayabilir. Bu bir bakıma yatkınlık ve yeterlilik durumudur. Sonuçta nasıl ki herkes araba kullanamıyorsa, herkeste motosiklet kullanamaz. Bu yüzden alacağınız motosikletin vücut yapınıza, yatkınlığınıza ve yeterliliğinize uygun tarzda olması gerekmektedir.

  Motosiklet satın almadan önce yapılması gerekenlerden biride; motosiklet sürüş eğitimi almaktır. Motosiklet kullanmak bir tutku, zevk veren bir ulaşım aracı olduğu kadar bilinçsiz kullanıldığında bir o kadar tehlikelidir. Bu yüzden motosiklet sürüşlerine başlamadan önce güzel bir eğitim programından geçmek önemli bir faktördür. Motosiklete alışma, temel kullanım bilgilerini edinme, yol kurallarını öğrenme, motosiklet hakkında teknik bilgilere sahip olmak ve bunları en başından bilmek çok önemlidir. Motosiklet kullanmak için ehliyet sahibi olmanın şart olduğunu sanırım söylemeye gerek bile yok. Eğer bilinçli bir kişiyseniz zaten ehliyetinizi almadan trafiğe çıkmanın ne kadar yanlış olduğunu bilirsiniz.

  Alacağınız motosiklete karar verdiniz. Motosiklet eğitimi aldınız. Kursa gidip sınavlara girerek motosiklet sürücü belgenizi de aldınız. Peki, şimdi ne yapılmalı? Bu aşamada yapılması gereken şey bir motosiklet satın almadan önce kesinlikle motosiklet aksesuarları satın almaktır. Bir motosiklet sürücüsü için motosiklet aksesuarları kullanmanın ne kadar önemli olduğunu uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Eğer kendi can sağlığınızı düşünüyor ve bu konuda gerçekten bilinçli olduğunuzu düşünüyorsanız, bu konuda çok hassas davranırsınız. Motosiklet sürücüleri için kullanılması zorunlu olan bazı aksesuarlar bulunmaktadır. “Bu zorunluluğun sebebi nedir?” diye soracak olan olursa, cevabı açık bir şekilde “güvenlik ve can sağlığı”dır. Peki, nedir bu kullanılması zorunlu olan motosiklet aksesuarları? Motosiklet kaskı, motosiklet montu, motosiklet pantolonu, motosiklet botu, motosiklet eldivenleri, motosiklet korumaları gibi aksesuarlar can sağlığı açısından kullanılması zorunludur. Şimdi kısaca bu aksesuarların temel işlevlerine bir değinelim.

  Motosiklet kaskları motosiklet sürücülerinin baş bölgesini; darbeye, ezilmeye ve sürtünmeye karşı koruması amacıyla üretilmektedir. Sürücüler için hayati öneme sahiptir. Çünkü baş bölgesine alınabilecek darbelerin ölümcül sonuçlar yaratma riski vardır. Motosiklet montları motosiklet sürücülerini hem yaşanacak kazalardaki darbelerden korumakta hem de hava faktörüne karşı korumaktadır. Motosiklet montun üzerine yerleştirilmiş olan koruma parçaları sayesinde düşme durumlarında vücudun kol, sırt, bel ve göğüs bölgeleri korunmaktadır. Motosiklet eldivenleri sürücüleri düşme durumlarında elde sürtünmeye ve düşmenin şiddetine bağlı olarak oluşacak sıyrıklar ve kanamalara karşı korur. Aynı zamanda eldivenlerde hava faktörlerinden kaynaklı durumlarda elleri muhafaza etmektedir. Motosiklet pantolonları motosiklet sürücülerinde; bel, kalça ve diz bölgesini kavrayarak bu bölgelerin kaza anında korunmasını sağlar. Ayrıca motosiklet pantolonunun kullanılması sürüş sırasında sizi, rüzgar, soğuk, yağmur, sıcak, taş ve benzeri dış faktörlere karşı da korumaktadır. Motosiklet sürücüleri için özel olarak tasarlanıp, üretilen motosiklet botları kaza anında ayak bileğini ve kaval kemiğini; ezilme, sürtünme, burkulma ve kırılmalara karşı korumaktadır. Motosiklet botları kaza anında korumakla beraber, sürüş esnasında rahat bir kullanımda sağlamaktadır. Motosiklet sırtlık, motosiklet dirseklik, motosiklet dizlik ve motosiklet bellik gibi motosiklet korumaları sürücüleri hem olası kazaların etkilerinden hem de hava koşullarından korumaktadır.

  Tüm buraya kadar olan aşamaları başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğinizi düşünüyorsanız, bir sonra ki adım motosikletin güvenliğe alınmasıdır. Motosikleti güvenliğe almak için yapılacak bazı işlemler vardır. Özellikle çalınmalara ve kazalara karşı motosikleti güvene alabilmek adına motosikletinize sigorta yaptırmayı unutmayın. Zorunlu trafik sigortasının haricinde, özel araç sigortaları ile motorunuzun başına gelebilecek zararları minimuma indirebilirsiniz. Sonuçta büyük istek ve heveslerle alınan motosikletleri hakkıyla korumak gerekir. Motorunuzu korumanın bir diğer önemli noktası ise periyodik olarak düzenli bakımlarını yaptırmaktır. Motosiklet bakımlarının kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. Son olarak motosikletinizi hırsızlık olaylarına karşı korumak amacıyla kesinlikle motosiklet kilidi kullanmalısınız. Günümüzde çok sağlam yapıda ve yüksek güvenlikli motosiklet kilitleri bulunmaktadır. Motorunuz için en iyi korumayı sağlamalısınız.

  Yazı içerisinde değinilen bu önemli noktaların, motosiklet sürücü ve sürücü adayları açısından önem taşıdığı göz ardı edilmemelidir. Tüm motosiklet severlere mutlu ve kazasız sürüşler dileriz.

  Kaynak: http://www.motoplus.com.tr/onemli-bilgiler
  Konuyu Paylas.:
    facebook  twitter  google
  Motosiklet Aksesuarları Mağazası

  Seo4Smf Tags: MOTOSİKLET için Yeni Kullanmaya Başlayanlar Tavsiyeler 
   

  Motorcuyuz | MTRCYZ Forum | MTRCYZ Sozluk | MTRCYZ Tv | MTRCYZ Reklam | Google | Motosiklet | Motosiklet | Motorsiklet | Motor

  Vargonen Cloud Sunucu Advert 468x60