Haziran 05, 2020, 02:29:39 ÖÖ
Vargonen Cloud Sunucu Advert 468x60
Motosiklet Çantaları Hakkında Bilgiler

Motosiklet Forum ,Motorcuyuz ,Motosiklet ,Motorsiklet ,Motor ,Motorcu ,Gezi ,Haber ,inceleme ,ikinci el/Motosiklet Çantaları Hakkında Bilgiler => Motosiklet kullanımında dezavantaj sayılabilecek durumlardan birisi şüphesiz yük ve eşya taşıma durumudur. Çünkü motosikletler hem bu

Gönderen Konu: Motosiklet Çantaları Hakkında Bilgiler  (Okunma sayısı 1016 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Full Member
***

       Uye No : 6211
       Cinsiyet: Bay
       İleti: 100
 •        Kan Grubu: 0 Rh+
 •        Motosiklet: honda cbr 600
 •        Nereden: istanbul
 • Motopuan: 1
  Çevrimdışı
  Motosiklet Çantaları Hakkında Bilgiler
  « : Haziran 14, 2016, 07:00:16 ÖS »
  Motosiklet kullanımında dezavantaj sayılabilecek durumlardan birisi şüphesiz yük ve eşya taşıma durumudur. Çünkü motosikletler hem bu fiziksel özellikte üretilmez hem de temel olarak bu duruma uygun değillerdir. Bir otomobil gibi geniş hacimli bir bagaja sahip değillerdir. Ancak bu duruma da çözüm olarak motosiklet çantaları bulunmuştur.

  Motosiklet çantaları ile sürücüler şehir içi veya şehir dışı seyahatlerinde eşyalarını güvenli ve sorunsuz olarak yanlarında taşıma imkanı bulmaktadırlar. Çantalar genel olarak uzun mesafe yolculuk yapan motosiklet sürücüleri tarafından tercih edilmektedir. Çünkü yapılan seyahatlerde yolculuk esnasında ya da gidilen yerde kullanılmak üzere gerekli olabilecek eşyalar bu çantalar sayesinde taşınır. Bu da motosiklet sürücülerine büyük bir kolaylık sağlar. Günümüzde motosiklet çantalarını şehir içi motosiklet kullanıcılarında da çok sık görmeye başladık. Özellikle ticari amaçlı kullanılan motosikletlerde, çanta kullanımı oldukça yaygın durumdadır. Ticari amaçla motosiklet çantası kullanan kişiler mevcut yüklerini böylelikle daha kolay taşıma imkanı bulmaktadır. Bu durum haricinde motosiklet çantasının bir diğer kullanım amacı ise sürücülerin park halindeyken mevcut kıyafetlerini ve koruma ekipmanlarını koyabilecekleri bir yer olmasıdır. Motosiklet sürücüleri park durumuna geçtikleri zaman ceket, kask, koruma ekipmanları gibi eşyalarını motosiklet çantalarına koyarak daha rahat hareket etme imkanına sahip olmaktadır. Bu da motosiklet çantalarının tercih edilmesindeki bir diğer faktördür.  Motosiklet Çantası Modelleri ve Çeşitleri

  Motosiklet çantaları üretim malzemesi, yapısı, şekli, kullanım yeri gibi faktörlere bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Ayrıca motosiklet modellerine göre de farklı çantalar bulunmaktadır.

  Motosiklet çantaları üretildikleri malzeme yapısına göre metal, deri ve tekstil (kumaş) olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Çantalar, motosiklette kullanıldığı alan olarak; arka çanta, depo üstü çanta, yan çanta, sırt çantası olarak dört ayrı konuma uygun olarak bulunmaktadır. Ayrıca arka çanta ve yan çantalar kendi içerisinde; deri arka çanta, deri yan çanta, tekstil arka çanta ve tekstil yan çanta diye de kategorize edilmektedir. Birde şekil itibariyle standart motosiklet çanta şekillerine ek olarak ‘sosis çanta’ tipi bulunmaktadır.

  Arka çanta, isminden de anlaşılacağı üzere motosikletin arka kısmında yer almaktadır. Motosiklet arka çantalar ‘Top Case’ olarak da bilinmektedir. Arka çantalar bağlantı aparatı demirler sayesinde motosiklete monte edilmektedirler. Bu bakımdan da bağlantı demirleri genel olarak motosiklet modeline ve çanta modeline göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden her bağlantı demiri her motosiklete uymamaktadır. Arka çantalar genel olarak; 28 litre çantalar, 29 litre çantalar, 36 litre çantalar ve 48 litre çantalardan oluşmaktadır. Kendinize uygun çantayı elbette kullanım amacınıza ve motosiklet boyutunuza göre belirlemeniz gerekmektedir. Arka çantalar genel olarak sert plastikten üretilmektedirler. Bununla beraber deri arka çantalar, tekstil arka çantalar ve metal arka çantalar da mevcuttur.

  Depo üstü çantalar, motosikletin yakıt deposunun üzerine konan modellerdir. Depo üstü çantalar magnetli (mıknatıslı) ve bağlantı aparatlı olarak iki farklı modelde bulunmaktadır. Depo kısmı metal olan motosikletlerde genellikle mıknatıslı depo üstü çantalar kullanılmaktadır. Depo halkasının üzerine yerleştirilen aparat ile çantanın alt kısmı motor deposuna rahatça oturur. Ayrıca çantayı takıp, çıkartması da oldukça kolaydır. Eğer motosikletin depo kısmı plastikten ise bağlantı şerit aparatlı yani gergili depo üstü çanta tercih edeceksiniz. Çantanın yanında bulunan gergi ipleri sayesinde, çantayı depo üstüne rahatça sabitleyebilirsiniz. Depo üstü çantalar park halinde kolaylıkla çıkartılarak, yanınıza alabileceğiniz tarzdadır.

  Yan çantalar motosikletlerin sağ ve sol kısımlarında kullanılmak üzere üretilmektedir. Motosiklet yan çantalar farklı malzeme yapılarına sahiptir. Bunlar; tekstil yan çanta, deri yan çantalar, sert plastikten üretilen yan çantalar ve metal yan çantalardır. Ayrıca motosiklet yan çantalar; demir bağlantılı veya sele altından bağlantı yapılabilen iki farklı çeşitte bulunmaktadır. Yan çantalar su geçirmez özellikleri sayesinde kullanıcılara kolaylık sağlarlar. Ancak tek dezavantajı, motosikleti yana doğru genişlettikleri için trafikte araçların yanından geçerken ve manevra hakimiyeti bakımından sıkıntı yaratabilmektedir. Bu yüzden yan çanta alırken doğru büyüklükte, motorunuza uygun yan çantayı tercih etmeniz en önemli faktördür.

  Sırt çantası yine motosiklet sürücülerinin sık sık tercih ettiği bir tarzdır. Özellikle şehir içi motosiklet sürücüleri sırt çantasını yoğun olarak tercih etmektedir. Motosiklet sürücüleri sırt çantası sayesinde kişisel eşyaları ile beraber laptop bilgisayarları da rahatça taşımaktadırlar. Motosiklet sırt çantalarının en büyük avantajı su geçirmez yapıda ve korumalı olmalarıdır. Bu da onları normal sırt çantalarından ayıran bir özelliktir.

  Sosis çantalar ise standart motosiklet çanta şekillerine ek olarak gösterilebilecek tipteki çantalardır. Adından da anlaşılacağı üzere sosise benzeyen oval ve uzun yapılı çanta tipidir. Sosis çantalar; tekstil ve deri sosis çanta olarak iki farklı malzemeden üretilmektedir. Her motosiklet tipine ve yapısına uygun değillerdir.

  Motosiklet Çantası Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  •   İlk olarak gerçekten motosiklet çantasına ihtiyacınızın olup, olmadığına karar verin.
  •   Kullanım amacınıza uygun olacak bir motosiklet çantası tercih edin.
  •   Alacağınız motosiklet çantasının kullanım amacınıza uygun büyüklükte olmasına özen gösterin.
  •   Motosikletinizin fiziki yapısına uygun bir motosiklet çantası tercihiniz olmalıdır.
  •   Alacağınız motosiklet çantasının malzemesi ne olursa olsun mümkün olduğunca sert yapılı olmasına dikkat edin. Böylelikle çanta içi boş olduğunda bile bükülmez, ezilmez.
  •   Motosiklet çantası alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri kesinlikle; çantanın su geçirmez özelliğinin olmasıdır. Tercih edeceğiniz çanta her türlü hava koşuluna uyum sağlamalıdır ki içerisinde yer alacak eşyalarınız zarar görmesin. Eğer alacağınız çanta su geçirmez özelliği taşımıyorsa, çantalara özel su geçirmez branda kullanmalısınız.
  •   Motosiklet çantanızın üzerinde reflektör yansıtıcı olmasına dikkat edin. Bu sizin trafikte daha iyi fark edilmenizi sağlayacaktır.
  •   Alacağınız motosiklet çantasının dikiş yapısına ve sağlamlığına özen gösterin. İçinde yük ve eşya taşıyacağınızı göz ardı etmeyin.
  •   Çok gözlü çantalar genelde kullanım açısından daha pratik yapıya sahiptir. Eşyalarınızı istediğiniz gibi ayırarak yerleştirebilirsiniz. Böylelikle bir şey lazım olduğu zaman ulaşmanız daha kolay olur.
  •   Bazı çantalar termoslu bir bölüme sahiptir. Bu da yolculuklarınızda yiyecek ve içeceklerinizin ısısını muhafaza etmeniz açısından size yardımcı olur.
  •   Depo üstü çanta tercih edecekseniz, kolay takılıp çıkartılabilen bir çanta tercih edin. Mola verdiğiniz zamanlarda kolayca yerinden çıkartıp yanınıza alabilirsiniz. Çünkü depo üstü çantalarının motosiklet üzerinde bırakılması pek tavsiye edilen bir durum değildir.
  •   Çok uzun mesafeli yolculuk yapacaksanız, sırt çantası kullanmamanız tavsiye edilir. Çünkü yolculuk süresi uzadıkça sırttaki çantanın yükü daha ağır gelmeye başlar. Bu yüzden motor yapınıza uygun diğer çanta seçeneklerini tercih edin.

  Konuyu Paylas.:
    facebook  twitter  google
  Motosiklet Aksesuarları Mağazası

   

  Motorcuyuz | MTRCYZ Forum | MTRCYZ Sozluk | MTRCYZ Tv | MTRCYZ Reklam | Google | Motosiklet | Motosiklet | Motorsiklet | Motor

  Vargonen Cloud Sunucu Advert 468x60