Ocak 22, 2021, 04:42:17 ÖS
Vargonen Cloud Sunucu Vargonen Cloud Sunucu
Motosiklet Sürüşüne Başlayacaklara Öneriler ve Kaza Riskini Azaltma Yolları

Motosiklet Forum ,Motorcuyuz ,Motosiklet ,Motorsiklet ,Motor ,Motorcu ,Gezi ,Haber ,inceleme ,ikinci el/Motosiklet Sürüşüne Başlayacaklara Öneriler ve Kaza Riskini Azaltma Yolları => Motosiklet sürücüleri belirlenen kurallara uyduğu zaman ve motosiklet aksesuarları tam olarak yola çıktıklarında güvenli bir sürüş keyfi

Gönderen Konu: Motosiklet Sürüşüne Başlayacaklara Öneriler ve Kaza Riskini Azaltma Yolları  (Okunma sayısı 1038 defa)  Share 

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Full Member
***

       Uye No : 6211
       Cinsiyet: Bay
       İleti: 100
 •        Kan Grubu: 0 Rh+
 •        Motosiklet: honda cbr 600
 •        Nereden: istanbul
 • Motopuan: 1
  Çevrimdışı
  Motosiklet sürücüleri belirlenen kurallara uyduğu zaman ve motosiklet aksesuarları tam olarak yola çıktıklarında güvenli bir sürüş keyfi yaşayabilirler. Zaten motosiklete uzun yıllarını vermiş kişiler yaşadıkları tecrübeler doğrultusunda nasıl davranmaları gerektiğini iyi bilirler. Ancak motosiklete bir hevesle dikkatsiz bir şekilde yeni başlayanların istenmeyen sonuçlarla karşılaşmaları kaçınılmazdır. Sürücülerin en sık yaptığı hata “Aceleci” davranmalarıdır. Gideceğinizin yolun kısa veya uzun olması hiç fark etmez. Sürüş esnasında kesinlikle aceleci davranmamalısınız. Çünkü telaş sizi dikkatsiz yapacak ve yanlış yapmanıza neden olacaktır.



  Sürüş esnasında çevrenizi dikkatle gözetleyin. Her kornada veya sesli uyarılarda telaşa kapılmayın. Soğukkanlı bir şekilde sürüş hâkimiyetinizi kaybetmeden önünüze bakın. Arkanızdaki insanın acelesi olabilir bu yüzden sizi sıkıştırabilir. O zaman yol verin dönüp laf yetiştirmeye çalışırsanız tartışma çıkacak ve olay büyüyecek. Trafikte manevra konusunda 4 tekerlilerden daha avantajlı olduğunuzu unutmayın. Bu yüzden kendinizi riske atacak hamlelerde bulunmayın bakışlarınızı sadece sürüşünüze odaklayın.

  Sürüş esnasında dışarıdan gelebilecek darbelere karşı kendinizi de korumalısınız. Motosiklet aksesuarlarınız tam olmadan trafiğe çıkmamalısınız. Çünkü bu ekipmanlar kaza anında sizin zarar görmemeniz için özel olarak tasarlanmıştır. Motosikletinizde sürüş pozisyonuna geçmeden önce Kask , Motosiklet Eldivenini, Motosiklet Montunu, Motosiklet Pantolonu ve Motosiklet Botunuzu eksiksiz bir şekilde giymiş olmalısınız. Hafife aldığınız veya göz ardı ettiğiniz motosiklet aksesuarlarınız sağlığınızı birinci dereceden etkilediğini unutmayın.

  Güvenli bir sürüş için kask, motosiklet montu, motosiklet eldiveni , motosiklet pantolonu gibi motosiklet aksesuarları ile kendi korumanızı sağladıktan sonra motosikletinizi koruyacak adımlar da atmalısınız. Çünkü motosikletinizin zarar görmesi demek trafikte sorun oluşturur ve yine bu durum sizin korumanızı etkiler. Bu yüzden motosikletinizin düzenli olarak bakımlarını yaptırmalı, yağına suyuna baktırmalısınız. Dengenizi sağlamanızda yardımcı olacak lastiklerinizde patlak var mı, havası inmiş mi diye sürüş pozisyonuna geçmeden bir kontrol etmenizde fayda var. Ayrıca sürüş esnasında lastiğe çivi batabilir veya havası inebilir bu yüzden yanınızda lastik tamir çantanızı bulundurabilirsiniz. Sürüş esnasında siz dikkatli davranabilirsiniz ancak karşınızdaki sürücünün dikkatsizliği de size zarar verebilir. Bu yüzden çevrenizi iyi gözetlemeli ve motosiklet aksesuarlarınız ile kendinizi korumaya almalısınız.

  Kaza Risklerini Azaltma Yolları

  Motosiklet aksesuarlarınız tam ve donanımlı bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra sizin can güvenliğiniz için belirlenmiş olan kurallara da uyarak kontrollü bir şekilde motosikletinizi sürmelisiniz. Motosiklet sürerken öncelikle kendinizden emin olmalısınız. Sürüş pozisyonuna geçtiğiniz zaman boş güven ve cesaretin size ancak zararı olur. Bu yüzden yaptığınız yanlış bir hamlenin ilk önce size zarar vereceğini aklınızdan çıkarmayın. Gereksiz hız yapmayın! Hız yapılabilecek yollar bulunuyor. Bu yollarda sürüş yaparken hız kurallarına uygun bir şekilde hızınızı arttırabilirsiniz. Önünüzdeki araç ile takip mesafenizi korumalısınız. Bir anda gaza yüklenip takip mesafenizi azaltırsanız önünüzdeki araç aniden durduğu zaman ağır bir çarpışma yaşayabilirsiniz. Bu yüzden takip mesafenizi koruyun ve sürüş esnasında elinizin fren üzerinde kalsın.

  Hız yaparak öndeki araçları geçerken sürücüleri gözetleyerek ilerlemelisiniz. Siz geçerken önünüzdeki araç sinyal vermeden şerit değiştirebilir ve size çarpabilir. Kontrollü geçişler yapın. Geçişiniz esnasında öndeki aracı uyaran kısa bir korna çalabilir, selektör yapabilirsiniz. Emniyet şeridinden geçerken araçlarında ani bir şekilde şerit değiştireceğini unutmayın ve hızınızı buna göre ayarlayın. Sürücülerin en sık kaza sebeplerinden biri de kapı açma kazalarıdır. Kapı açma kazalarından kurtulmanın yolları hakkında da bilgi verecek olursak;

  Sürüş esnasında yol kontrolünüzü sağlamanın yanı sıra iyi bir gözlemci olmalısınız. En çok karşılaşılan kapı açma kazalarından diğer sürücüleri gözlemleyerek kurtulabilirsiniz. Araç geçişleriniz sırasında kısa korna çalarak veya selektör yaparak kendinizi belli edebilirsiniz. Yavaşlayan araçların yanından geçerken sizde yavaşlayarak kapı açma ihtimalini düşünmelisiniz. İnsanlarımız yol ortasında kontrolsüz bir şekilde yolcu indirmekte bir zarar görmedikleri için motosiklet sürücülerinin tedbirini önceden almaları gereklidir.

  Motoplus kontrollü ve kazasız sürüşler diler…
  Konuyu Paylas.:
    facebook  twitter  google
  Motosiklet Aksesuarları Mağazası

  Seo4Smf Tags: Öneriler Sürüşüne Başlayacaklara Kaza Riskini Azaltma Yolları 
   

  Motorcuyuz | MTRCYZ Forum | MTRCYZ Sozluk | MTRCYZ Tv | MTRCYZ Reklam | Google | Motosiklet | Motosiklet | Motorsiklet | Motor

  Vargonen Cloud Sunucu Advert 468x60